SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
"Bezpieczne Wakacje 2024r"
W związku z okresem letnim Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaworznie informuje o rozpoczynającej się 24 czerwca wojewódzkiej akcji "Bezpieczne Wakacje 2024r"
Celem akcji jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. śląskiego, w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych podczas wypoczynku letniego oraz zwrócenia szczególnej uwagi na : bezpieczne korzystanie z kąpieli słonecznych, profilaktykę uzależnień, propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami oraz profilaktyki chorób zakaźnych.
W celu uzyskania informacji dotyczącej organizatora i miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa śląskiego należy wejśc na stronę internetową : https://wypoczynek.men.gov.pl ,gdzie dostępna jest ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku.
Lato z NFZ
Bezpieczny wypoczynek
Szanowni Państwo,
zapraszamy na czerwcowe „Środy z Profilaktyką” organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tematem przewodnim będzie przygotowanie się do lata, tak aby nasze wakacje i letni wypoczynek były zdrowe i bezpieczne.
Przygotuj się na Lato z NFZ
Lato to czas odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Wakacje to też ryzyko niemiłych niespodzianek. Niezależnie od miejsca, w którym planujemy je spędzić, przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zadbajmy o to, aby wakacje były bezpieczne i zdrowe.
Zapraszamy do naszych oddziałów wojewódzkich NFZ oraz na wydarzenia plenerowe z udziałem NFZ, w trakcie których możecie Państwo skorzystać z różnych konsultacji zdrowotnych i porad.
Na naszych spotkaniach dowiesz się:
- Jak chronić się przed upałami i unikać poparzeń słonecznych?
- Jak dbać o nawodnienie i odpowiednią dietę?
- Jakie objawy mogą świadczyć o udarze cieplnym, a jakie o udarze słonecznym?
Nasi doradcy:
- udzielą informacji o programach profilaktycznych realizowanych przez NFZ;
- podpowiedzą, jak zgłosić się do tych programów i wziąć w nich udział.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Sięgnij po bezpłatne e-wydanie magazynu Ze Zdrowiem.
W 7. numerze magazynu przeczytasz m.in.:
- jak udzielić pierwszej pomocy
- jak wykonać resuscytację
- jak używać defibrylatora AED
- jak postępować w przypadku złamania, oparzenia czy krwawienia.
Oddaj Krew - pomoc dla potrzebujących
Wakacje to czas, kiedy krew jest szczególnie potrzebna. W kolejną środę z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy podpowiemy, jak możesz pomóc, oddając krew.
Bądźmy w kontakcie
Zachęcamy do obserwowania naszej strony internetowej i mediów społecznościowych, aby co środę dowiedzieć się więcej o profilaktyce zdrowotnej. Dołączcie Państwo do nas w siedzibach oddziałów NFZ lub spotkajmy się na wydarzeniach plenerowych – bądźmy razem zdrowi i bezpieczni tego lata!
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne na:
- stronie Narodowego Funduszu Zdrowia - https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/
- Facebooku Akademia NFZ
- serwisie X (kanał NFZ)
kanale YouTube Akademia NFZ
Łap słońce z głową
„ŁAP SŁOŃCE Z GŁOWĄ”
Opis problemu:
Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D, jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3700 zachorowań na czerniaka, ale aż 80% chorych umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka podwaja się co 10 lat. W grupie największego ryzyka rozwoju czerniaka są osoby o jasnej cerze i oczach, jasnych i rudych włosach, łatwo ulegające poparzeniom słonecznym, u których w rodzinie występował już czerniak. Osoby te powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu i całkowicie zrezygnować z solarium.
W związku z powyższym PPIS w Jaworznie realizuje wojewódzką akcję ,,Łap słońce z głową”, która ma na celu uświadamianie społeczeństwa na temat konsekwencji opalania się w solariach oraz nadmiernej ekspozycji na słońce. Chcemy upowszechniać zasad ochrony skóry, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, u których kształtujemy postawy i zachowania związane z bezpiecznym korzystaniem z promieni słonecznych, zwłaszcza w okresie letnim. Dzieci są grupą szczególnie narażoną na poparzenia słoneczne. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i dlatego bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV.
Inne negatywne skutki zdrowotne nadmiernego promieniowania ultrafioletowego to m.in.: poparzenia skóry, fotostarzenie się skóry, fotoalergia, przebarwienia skóry, choroby oczu.
Stosując podstawowe zasady ochrony skóry, można zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania na skórę i cały organizm.
Podziękowania
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie